(Last Updated On: 27 kwietnia 2018)

Dostępność dla niepełnosprawnych i starszych z roku na rok ma coraz większe znaczenie, ponieważ coraz więcej osób starszych i niepełnosprawnych używa Internetu do swoich celów: wyszukiwania, pisania maili, czytania gazet. Dodatkowo używamy różne urządzenia mobilne, co też trochę komplikuje budowę strony.

dostępność dla niepełnosprawnych i starszych

Dlatego tak ważne jest wykonanie strony lub sklepu internetowego zgodnie ze standardami dostępności  (accessibility). Poniżej link do darmowych narzędzi:http://www.w3.org/WAI/ER/tools/complete

My używamy jeszcze innego narzędzia do naszych analiz stron, opublikowany przez HiSoftware – Cynthia.

Cieszy nas, że coraz więcej stron internetowych i magazynów online stosuje te zasady.

Okazuje się, że nie można rozdzielić użyteczności od dostępności – accessibility. Nawzajem się uzupełniają.

Łatwa dostępność do Twojej witryny internetowej sprawia, że użytkownik (potencjalny klient) może swobodnie poruszać się po niej i znaleźć to, czego szuka. Jest to szczególnie ważne w przypadku gazet, sklepów, portali informacyjnych.

Obecnie stosuje się tzw. responsive design,co oznacza, że szablon strony/sklepu dostosowuje się do urządzeń, na których jest widoczny. Dodatkowo można wbudować elementy powiększania widoku, czcionki, co ułatwia obsługę strony osobom ze słabym wzrokiem.

Tablety wprowadziły również inny sposób nawigacji, gdzie dostępność dla niepełnosprawnych i starszych jest naprawdę kluczowa. Tutaj konieczne są duże przyciski, dobrze zaprojektowane menu, duże czcionki, które będą wykorzystywać funkcjonalności tabletu.

Smartfony i komórki z dużym wyświetlaczem wymagają innego szablonu, innego rozłożenia nawigacji i zawartości strony, tak aby dostępność dla niepełnosprawnych i starszych była oczywista i łatwa.

Wykonujemy audyty użyteczności i dostępności stron czy sklepów internetowych, jak również potem ich optymalizacji.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Digideo firma konsultingowa

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *