Jak stworzyć i wypromować sklep internetowy – to bardzo częste pytanie moich klientów.

W sumie rozpoczęcie działalności e-commerce można zacząć od następujących elementów:

 • oferta – pomysł na biznes – to jest najważniejsza i podstawowa sprawa. Znam właścicieli sklepów, którzy spędzili kilka miesięcy na szukanie produktów, jakimi chcą się zająć. Inna sprawa jest, gdy masz już biznes stacjonarny i potrzebujesz zacząć sprzedawać w sieci, na allegro.pl czy Amazonie.  Jeśli już wiesz, co chcesz sprzedawać, to trzeba dalej rozejrzeć się za możliwościami.
 • jaka platforma – czy sam chce się zajmować sklepem, czy może lepiej kupić miejsce na platformie jak Magento czy IAB shop.

Jeśli chcesz być niezależny, to kolejne kroki są dla Ciebie:

 • konto hostingowe www – miejsce, gdzie można umieścić stronę www firmy, sklep internetowy itp. Najlepiej, aby takie konto w firmie hostingowej lub na własnych serwerach webowych obsługiwało skrypty napisane w PHP, Perl lub dot.net ASP oraz posiadało dostęp do bazy danych – MySQL, MSSQL czy innej, z której będzie korzystać sklep online

start z e-commerce

 • komercyjna domena, pod którą umieszczony będzie serwis firmy lub sklep online. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie domeny, która ma łatwą do zapamiętania nazwę. Powinna też być powiązana z dzialalnością sklepu i regionem, w którym działa. Najlepsze dla sklepów ze względu na pozycjonowanie SEO są domeny krajowe .pl czy com.pl.
 • projekt serwisu – możesz wykorzystać gotowe szablony (często nieodpłatnie udostępniane w sieci) lub zamówić rozwiązanie skrojone na miarę, które jest droższe, ale dostosowane do wymagań Twojej firmy i planów na rozwój. Warto pooglądać konkurencyjne sklepy z Twojej dziedziny oraz najlepsze sklepy w sieci. Serwis powinien też  być dostosowany do Twojej grupy docelowej. Mlodzież będzie oczekiwać znacznie innej budowy i grafiki w sklepie niż ludzie po 50-tce.
 • system  płatności – w najprostszej postaci jest to konto bankowe, na które firma będzie przyjmować przelewy. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dostepnych systemów płatności Paypal, platnosci.pl, etc.
 • oprogramowanie sklepu – oparte na bazie danych i wsparte autoresponderem, który przypomina o  płatnościach, promocjach, może wysyłać newslettery, może być zintegrowane z Twoim systemem księgowym, fakturowania czy systemem magazynowym . Warto sprawdzić czy takie funkcjonalości istnieją w wybranym przez Was silniku sklepu lub czy na tym etapie są Wam potrzebne. Wiele sklepów działa bez integracji z zewnętrzymi systemami.

Jakie wybrać oprogramowanie sklepu internetowego

 1. platformy e-commerce – np. iai-shop.com, i-sklep.pl,Big Commerce, Shopify, Magento Commerce – tutaj nie potrzebujesz szukać hostingu. Płacisz za hosting razem z usługą sklepu.
 2. gotowe programy sklepowe oparte na open sourcowych rozwiązaniach – sote.pl, e-store.pl
 3. darmowe sklepy Open Source – np. Opencart, Magento, Woocommerce, Prestashop, ale tutaj potrzebny jest developer
 4. aukcje internetowe np. allegro.pl, e-bay.pl – gdzie można praktycznie od razu zacząć sprzedawać
 5. pasaże handlowe – dawanda.com, amazon.com, ceneo.pl, etsy.com
 6. budowa sklepu od podstaw w wybranym języku oprogramowania – tzw. rozwiązanie dedykowane

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Start z e-commerce – najszybciej:

Najtańsze i najszybsze do wprowadzenia przy start up sklepu są aukcje internetowe. Allegro ma wiele widgetów, które umożliwiają fajne zarządzanie takim sklepem, zamówieniami i klientami.

Drugie w kolejności  to platformy e-commerce, ale koszty abonamentowe i brak możliwości pełnej administracji sklepem może być w dłuższym terminie nieciekawym rozwiązaniem. Natomiast mamy tutaj  od razu dostęp do najpewniejszych rozwiązań, wtyczek, wielu szablonów i stałej opieki informatyków.

Osobiście wolę rozwiązania tzw. standalone, czyli sklep, który tworzymy na zamówienie, którym można w pełni zarządzać, planować zmiany, modyfikować.

Tutaj opcje: gotowe sklepy Open Source lub budowa od podstaw całego sklepu dają fajne możliwości, ale są najbardziej kosztowne na start z e-commerce.

Jak wypromować sklep internetowy?

W idealnym świecie, właściciela sklepu powinna interesować tylko sprzedaż, a działania związane z reklamą sklepu w internecie, takie jak promowanie strony w wynikach naturalnych i płatnych wyszukiwarek, na stronach branżowych, obsługa social media oraz projektowanie graficzne i budowa wizerunku sklepu, powinny zostać zlecone firmie lub firmom zewnętrznym, co nie zawsze jest prawdą. My Polacy lubimy robić wszystko sami.

jak wypromowac sklep internetowy

Tak naprawdę nasz sklep potrzebuje ludzi od:

 • użyteczności stron internetowych – czy są przyjazne, łatwe w obsłudze
 • optymalizacji sklepu pod kątem wyszukiwarek
 • SEO-copywritingu (umiejętnego tworzenia tekstów dla wyszukiwarek) – to już wyższa szkoła jazdy. Proponuję zapoznać się ze szkoleniami Hubspot po angielsku, które są za darmo i pomogą rozwiać wątpliwości.
 • pozycjonowania strony
 • obsługi AdWords i Analytics
 • obsługi social media (FB, G+,Twitter,YouTube i innych serwisów społecznościowych)
 • osobę od growth hacking, lead marketingu – trochę po angielsku, ale w sumie chodzi o pomoc w tworzeniu listy potencjalnych klientów, zbieraniu jak największej liczby poprawnych adresów mailowych, do poźniejszych akcji sprzedażowych
 • oprogramowania i rozbudowy sklepu
 • wdrożenie automatyzacji marketingowych – czyli crm, email, rozmowy telefoniczne, opieka nad porzuconymi koszykami, zarządzanie sprzedażą w jednym rozwiązaniu – więcej tutaj.
 • automatycznej zmiany cen produktów, czyli śledzenia cen u konkurencji i reagowanie

Zwykle proponujemy klientom dwie formy współpracy:

 • opiekę programistyczną, który zapewni nam nieustanne i poprawne działanie oraz rozbudowę naszego sklepu internetowego
 • eCommerce consulting, który pozwala być ciągle na topie z nowymi rozwiązaniami

Zlecenie powyższych elementów firmie lub firmom zewnętrznym jest tak naprawdę w dłuższej perspektywie większą oszczędnością niż otworzenie swojego pierwszego darmowego sklepu i uczenie się wszystkiego od początku na własnych błędach.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne Artykuły

Quarticon rekomendacje produktowe
budowa sklepu internetowego
zarzadzanie projektem z zespołem rozproszonym
pomoc online w wyborze produktu

pomoc online w wyborze produktu

,
Jednym z elementów optymalizacji sklepu online jest polepszenie procesu zakupu produktu, w tym pomoc online w wyborze produktu, a co z tym się wiąże stworzenie dobrego algorytmu wyboru różnych atrybutów. Brzmi bardzo matematycznie, ale tak naprawdę każda aplikacja wymaga posiadania takiego algorytmu i logiki działania