Zarządzanie projektem z rozproszonym zespołem współpracowników i podwykonawców w branży IT jest obecnie praktycznie standardem. To większość z nas rozwijająca systemy IT wie.

Ostatnie lata jeszcze bardziej uświadomiły mi, jak ważne jest przy takich projektach zaufanie i szczerość.

Zawsze wydawało mi się, że wszystkim nam zależy na terminowym i dobrym wykonaniu zlecenia. Okazuje się, że tak nie jest. A przecież czasami sam projekt sprawia niespodzianki i kodowanie zajmuje znacznie więcej czasu niż było planowane. Niestety do tego dochodzi jeszcze brak planowania czasu i zajętości po stronie podwykonawców i pracowników.

Parę lat temu miałam do czynienia z podwykonawcą, który nic sobie nie robił z terminowości, jakości. Przedłużał w nieskończoność projekt, tym samym podważając dobrą opinię i relacje z klientem wszystkich pozostałych developerów i grafików, nie mówiąc o mojej firmie.  Na sam koniec okazało się, że wyjechał za granicę.

Po rozmowach z moimi znajomymi biznesowymi i prywatnymi usłyszałam o wielu podobnych sytuacjach. Nawet dziwili się, że dopiero po 2 latach działalności mnie to spotkało.

Postanowiłam zebrać razem listę wniosków zw. z zarządzaniem projektem z rozproszonym zespołem współpracowników.

Podsumowanie moich przemyśleń z zarządzania projektem z rozproszonym zespołem:

1. dobór pracowników i podwykonawców jest kluczowym sukcesem projektu.

2. kontrola i zarządzanie projektem powinna uwzględniać od razu jakość pracy zasobów w projekcie i terminowość. Tutaj bardzo przydatne są narzędzia do zarządzania projektami, jak Trello, Zoho Project czy Workely, oraz różne komunikatory, jak Slack czy Skype

zarzadzanie projektem z zespołem rozproszonym

3. czasami trzeba słuchać intuicji i nie przystawać na tłumaczenia i nieustanne obietnice wykonania zadania

4. tworzenie narzędzi po raz pierwszy powinno uwzględniać w kontrakcie znacznie dłuższy okres testowania technicznego, jak i wyniki testów dostarczane przez podwykonawców.

5. konieczne jest stworzenie dobrego środowiska developerskiego, które umożliwia pracę w tym samym czasie dla wielu osób z różnych miejsc na świecie ( co oznacza zwiększone ryzyko bezpieczeństwa wykonania projektu)

6. repozytorium zmian w kodzie powinno być już na etapie tworzenia aplikacji, wraz z w miarę dobrym opisem, co zostało zmienione i dodane. Używamy Github i nasze lokalne narzędzia.

7. nawet przy małych projektach powinniśmy mini scenariusze testowania funkcji i jakości danych, aby uniknąć masy korekt po publikacji

8. w przypadku rozwiązań e-commerce – tworzenie nowego sklepu, integracje z innymi aplikacjami i rozwiązaniami, statystykami, platformami – spokojnie można stosować  metody agile czy scrum zarządzanie projektem. Nie ma potrzeby czekać, aż wszystkie elementy będą wykonane. Klient spokojnie może wybrać kluczowe elementy, a pozostałe sukcesywnie mogą być dodawane i zmieniane.

9. Zarządzanie projektem z rozproszonym zespołem współpracowników wymaga bardzo dobrych narzędzi komunikacyjnych i dostępnych online ustalonych harmonogramów prac, kiedy poszczególne osoby pracujące dla nas są dostępne i możemy na bieżąco sprawdzić postęp. Ciekawe rozwiązanie ma tutaj Upwork , który umożliwia sprawdzanie czy faktycznie developer pracował nad naszym projektem w danym momencie, jak nas poinformował.

10. Ostatnie doświadczenia nauczyły mnie, że niestety zawsze trzeba mieć backup, czyli innego podwykonawcę, pracownika, który może spokojnie przejąć zadanie i je dokończyć

11. Bardzo ważny jest element gwarancji wykonania i wsparcia, aby nie zostać z przysłowiową ręką w nocniku, gdy developer nagle znika ( mimo, że dostał zapłatę i mamy umowę prawną). Tutaj są dwa aspekty: czynnik naszego ryzyka finansowego i zwiększonych kosztów oraz czas na poznanie kodu i rozwiązania przez kolejnego podwykonawcę.

Zapraszam do komentowania.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź nasze inne artykuły

jak wypromować sklep internetowy
Quarticon rekomendacje produktowe
budowa sklepu internetowego
zarzadzanie projektem z zespołem rozproszonym
pomoc online w wyborze produktu
reklama sklepu online
wierzysz w coś, spojrz na ściane
afterbuy integrator
salesmanago marketing automation
woocommerce sklep online
nowa usługa techniczne wsparcie Digideo
ecommerce B2B
tematy konsultacji
trudny klient
balanced scorecard
zakladanie firmy analiza swot
trendy w e-commerce
jak wyglada analiza strony internetowej
heat maps a konwersja
jak zacząć pracę nad systemem IT
jak wyglada analiza strony internetowej
piekna pogoda w e-commerce
aukcje jako kanał sprzedaży
Zamykanie sprzedaży ROPO
porto brasil bikini optymalizacja sklepu
audyt ecommerce przyklad4
audyt stronyDigideo
jak wyglada analiza strony internetowej