Zarządzanie projektem z rozproszonym zespołem współpracowników i podwykonawców w branży IT jest obecnie praktycznie standardem. To większość z nas rozwijająca systemy IT wie.

Ostatnie lata jeszcze bardziej uświadomiły mi, jak ważne jest przy takich projektach zaufanie i szczerość.

Zawsze wydawało mi się, że wszystkim nam zależy na terminowym i dobrym wykonaniu zlecenia. Okazuje się, że tak nie jest. A przecież czasami sam projekt sprawia niespodzianki i kodowanie zajmuje znacznie więcej czasu niż było planowane. Niestety do tego dochodzi jeszcze brak planowania czasu i zajętości po stronie podwykonawców i pracowników.

Parę lat temu miałam do czynienia z podwykonawcą, który nic sobie nie robił z terminowości, jakości. Przedłużał w nieskończoność projekt, tym samym podważając dobrą opinię i relacje z klientem wszystkich pozostałych developerów i grafików, nie mówiąc o mojej firmie.  Na sam koniec okazało się, że wyjechał za granicę.

Po rozmowach z moimi znajomymi biznesowymi i prywatnymi usłyszałam o wielu podobnych sytuacjach. Nawet dziwili się, że dopiero po 2 latach działalności mnie to spotkało.

Postanowiłam zebrać razem listę wniosków zw. z zarządzaniem projektem z rozproszonym zespołem współpracowników.

Podsumowanie moich przemyśleń z zarządzania projektem z rozproszonym zespołem:

1. dobór pracowników i podwykonawców jest kluczowym sukcesem projektu.

2. kontrola i zarządzanie projektem powinna uwzględniać od razu jakość pracy zasobów w projekcie i terminowość. Tutaj bardzo przydatne są narzędzia do zarządzania projektami, jak Trello, Zoho Project czy Workely, oraz różne komunikatory, jak Slack czy Skype

zarzadzanie projektem z zespołem rozproszonym

3. czasami trzeba słuchać intuicji i nie przystawać na tłumaczenia i nieustanne obietnice wykonania zadania

4. tworzenie narzędzi po raz pierwszy powinno uwzględniać w kontrakcie znacznie dłuższy okres testowania technicznego, jak i wyniki testów dostarczane przez podwykonawców.

5. konieczne jest stworzenie dobrego środowiska developerskiego, które umożliwia pracę w tym samym czasie dla wielu osób z różnych miejsc na świecie ( co oznacza zwiększone ryzyko bezpieczeństwa wykonania projektu)

6. repozytorium zmian w kodzie powinno być już na etapie tworzenia aplikacji, wraz z w miarę dobrym opisem, co zostało zmienione i dodane. Używamy Github i nasze lokalne narzędzia.

7. nawet przy małych projektach powinniśmy mini scenariusze testowania funkcji i jakości danych, aby uniknąć masy korekt po publikacji

8. w przypadku rozwiązań e-commerce – tworzenie nowego sklepu, integracje z innymi aplikacjami i rozwiązaniami, statystykami, platformami – spokojnie można stosować  metody agile czy scrum zarządzanie projektem. Nie ma potrzeby czekać, aż wszystkie elementy będą wykonane. Klient spokojnie może wybrać kluczowe elementy, a pozostałe sukcesywnie mogą być dodawane i zmieniane.

9. Zarządzanie projektem z rozproszonym zespołem współpracowników wymaga bardzo dobrych narzędzi komunikacyjnych i dostępnych online ustalonych harmonogramów prac, kiedy poszczególne osoby pracujące dla nas są dostępne i możemy na bieżąco sprawdzić postęp. Ciekawe rozwiązanie ma tutaj Upwork , który umożliwia sprawdzanie czy faktycznie developer pracował nad naszym projektem w danym momencie, jak nas poinformował.

10. Ostatnie doświadczenia nauczyły mnie, że niestety zawsze trzeba mieć backup, czyli innego podwykonawcę, pracownika, który może spokojnie przejąć zadanie i je dokończyć

11. Bardzo ważny jest element gwarancji wykonania i wsparcia, aby nie zostać z przysłowiową ręką w nocniku, gdy developer nagle znika ( mimo, że dostał zapłatę i mamy umowę prawną). Tutaj są dwa aspekty: czynnik naszego ryzyka finansowego i zwiększonych kosztów oraz czas na poznanie kodu i rozwiązania przez kolejnego podwykonawcę.

Zapraszam do komentowania.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź nasze inne artykuły

Quarticon rekomendacje produktowe
budowa sklepu internetowego
zarzadzanie projektem z zespołem rozproszonym
pomoc online w wyborze produktu
reklama sklepu online
wymagania projektowe
wierzysz w coś, spojrz na ściane
jak wypromować sklep internetowy
blank
salesmanago marketing automation
woocommerce sklep online
ecommerce B2B
tematy konsultacji
trudny klient
proces biznesowy
balanced scorecard
lista wymagan projektowych
zakladanie firmy analiza swot
trendy w e-commerce
jak wyglada analiza strony internetowej
heat maps a konwersja
jak zacząć pracę nad systemem IT
jak wyglada analiza strony internetowej
piekna pogoda w e-commerce
aukcje jako kanał sprzedaży
Zamykanie sprzedaży ROPO
porto brasil bikini optymalizacja sklepu
blank
audyt stronyDigideo
jak wyglada analiza strony internetowej