Jak stworzyć sklep internetowy – to bardzo częste pytanie moich klientów.

W sumie rozpoczęcie działalności e-commerce można zacząć od następujących elementów:

 • oferta – pomysł na biznes – to jest najważniejsza i podstawowa sprawa. Znam właścicieli sklepów, którzy spędzili kilka miesięcy na szukanie produktów, jakimi chcą się zająć. Inna sprawa jest, gdy masz już biznes stacjonarny i potrzebujesz zacząć sprzedawać w sieci, na allegro.pl czy Amazonie.  Jeśli już wiesz, co chcesz sprzedawać, to trzeba dalej rozejrzeć się za możliwościami.
 • jaka platforma – czy sam chce się zajmować sklepem, czy może lepiej kupić miejsce na platformie jak Magento czy IAI shop.

Jeśli chcesz być niezależny, to kolejne kroki są dla Ciebie:

 • konto hostingowe www – miejsce, gdzie można umieścić stronę www firmy, sklep internetowy itp. Najlepiej, aby takie konto w firmie hostingowej lub na własnych serwerach webowych obsługiwało skrypty napisane w PHP, Perl lub dot.net ASP oraz posiadało dostęp do bazy danych – MySQL, MSSQL czy innej, z której będzie korzystać sklep online

start z e-commerce

 • komercyjna domena, pod którą umieszczony będzie serwis firmy lub sklep online. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie domeny, która ma łatwą do zapamiętania nazwę. Powinna też być powiązana z działalnością sklepu i regionem, w którym działa. Najlepsze dla sklepów ze względu na pozycjonowanie SEO są domeny krajowe .pl czy com.pl.
 • projekt serwisu – możesz wykorzystać gotowe szablony (często nieodpłatnie udostępniane w sieci) lub zamówić rozwiązanie skrojone na miarę, które jest droższe, ale dostosowane do wymagań Twojej firmy i planów na rozwój. Warto pooglądać konkurencyjne sklepy z Twojej dziedziny oraz najlepsze sklepy w sieci. Serwis powinien też  być dostosowany do Twojej grupy docelowej. Młodzież będzie oczekiwać znacznie innej budowy i grafiki w sklepie niż ludzie po 50-tce.
 • system  płatności – w najprostszej postaci jest to konto bankowe, na które firma będzie przyjmować przelewy. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dostepnych systemów płatności Paypal, platnosci.pl, etc.
 • oprogramowanie sklepu – oparte na bazie danych i wsparte autoresponderem, który przypomina o  płatnościach, promocjach, może wysyłać newslettery, może być zintegrowane z Twoim systemem księgowym, fakturowania czy systemem magazynowym . Warto sprawdzić czy takie funkcjonalości istnieją w wybranym przez Was silniku sklepu lub czy na tym etapie są Wam potrzebne. Wiele sklepów działa bez integracji z zewnętrzymi systemami.

Jakie wybrać oprogramowanie sklepu internetowego

 1. platformy e-commerce – np. iai-shop.com, i-sklep.pl,Big Commerce, Shopify, Magento Commerce – tutaj nie potrzebujesz szukać hostingu. Płacisz za hosting razem z usługą sklepu.
 2. gotowe programy sklepowe oparte na open source’owych rozwiązaniach – sote.pl, e-store.pl
 3. darmowe sklepy Open Source – np. Opencart, Magento, Woocommerce, Prestashop, ale tutaj potrzebny jest developer
 4. aukcje internetowe np. allegro.pl, e-bay.pl – gdzie można praktycznie od razu zacząć sprzedawać
 5. pasaże handlowe – dawanda.com, amazon.com, ceneo.pl, etsy.com
 6. budowa sklepu od podstaw w wybranym języku oprogramowania – tzw. rozwiązanie dedykowane

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Pomożemy w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojego biznesu – tutaj.

Start z e-commerce – najszybciej:

Najtańsze i najszybsze do wprowadzenia przy start up sklepu są aukcje internetowe. Allegro czy ebay mają wiele widgetów, które umożliwiają fajne zarządzanie takim sklepem, zamówieniami i klientami.

Drugie w kolejności  to platformy e-commerce, ale koszty abonamentowe i brak możliwości pełnej administracji sklepem może być w dłuższym terminie nieciekawym rozwiązaniem. Natomiast mamy tutaj  od razu dostęp do najpewniejszych rozwiązań, wtyczek, wielu szablonów i stałej opieki informatyków.

Osobiście wolę rozwiązania tzw. standalone, czyli sklep, który tworzymy na zamówienie, którym można w pełni zarządzać, planować zmiany, modyfikować.

Tutaj opcje: gotowe sklepy Open Source lub budowa od podstaw całego sklepu dają fajne możliwości, ale są najbardziej kosztowne na start z e-commerce.

Jak sam widzisz, nie ma jednej odpowiedzi na pytania jak stworzyć sklep internetowy. Wszystko zależy od Twojego biznesu, od wymagań klientów i technicznego rozwiązania, czyli wyboru samej platformy.

Niektórym wystarczy sam przycisk na stronie Kup z połączeniem z Paypal lub z inną bramką płatności, a dla innych aplikacja do rezerwacji spotkań czy usługi jak booksy.com czy calendly.com.

Jak wypromować sklep internetowy?

W idealnym świecie, właściciela sklepu powinna interesować tylko sprzedaż, a działania związane z reklamą sklepu w internecie, takie jak promowanie strony w wynikach naturalnych i płatnych wyszukiwarek, na stronach branżowych, obsługa social media oraz projektowanie graficzne i budowa wizerunku sklepu, powinny zostać zlecone firmie lub firmom zewnętrznym, co nie zawsze jest prawdą. My Polacy lubimy robić wszystko sami. Jak stworzyć sklep internetowy, aby zaczął na siebie zarabiać – to powinien być pierwszy etap analizy biznesu i modelu biznesowego. eCommerce zmienia całą firmę – operacje, strategię, prawne elementy, zwroty, logistykę czy magazynowanie, nie pisząc o produkcji i dedykowanych rozwiązaniach.

jak stworzyc sklep internetowy

Tak naprawdę nasz sklep potrzebuje ludzi od:

 • użyteczności stron internetowych – czy są przyjazne, łatwe w obsłudze
 • optymalizacji sklepu pod kątem wyszukiwarek
 • SEO-copywritingu (umiejętnego tworzenia tekstów dla wyszukiwarek) – to już wyższa szkoła jazdy. Proponuję zapoznać się ze szkoleniami Hubspot po angielsku, które są za darmo i pomogą rozwiać wątpliwości.
 • pozycjonowania strony
 • obsługi AdWords i Analytics
 • obsługi social media (FB, Tiktok, Twitter,YouTube i innych serwisów społecznościowych)
 • osobę od growth hacking, lead marketingu – trochę po angielsku, ale w sumie chodzi o pomoc w tworzeniu listy potencjalnych klientów, zbieraniu jak największej liczby poprawnych adresów mailowych, do poźniejszych akcji sprzedażowych – tutaj też pomagamy wdrażając aplikacje do Automatyzacji Marketingowej
 • oprogramowania i rozbudowy sklepu
 • wdrożenie automatyzacji marketingowych – czyli crm, email, rozmowy telefoniczne, opieka nad porzuconymi koszykami, zarządzanie sprzedażą w jednym rozwiązaniu – więcej tutaj.
 • automatycznej zmiany cen produktów, czyli śledzenia cen u konkurencji i reagowanie

Zwykle proponujemy klientom dwie formy współpracy:

 • opiekę programistyczną, który zapewni nam nieustanne i poprawne działanie oraz rozbudowę naszego sklepu internetowego
 • eCommerce consulting, który pozwala być ciągle na topie z nowymi rozwiązaniami

Zlecenie powyższych elementów firmie lub firmom zewnętrznym jest tak naprawdę w dłuższej perspektywie większą oszczędnością niż otworzenie swojego pierwszego darmowego sklepu i uczenie się wszystkiego od początku na własnych błędach.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Inne Artykuły

lista wymagań projektowych

Jak stworzyć listę wymagań projektowych IT

, ,
jak stworzyc liste wymagan projektowych - Digideo - zaczynamy od oferty i zapytania, potem zbieramy wszystkie wymagania i uszczegółowiamy
jak wypromować sklep internetowy
budowa sklepu internetowego