Monitoring wprowadzenia strategii marketingowej jest rutynową, konieczną czynnością w zarządzaniu marketingiem. Nudna, ale konieczna operacja.

Wszystkie działania, które są podejmowane w ramach biznesu powinny doprowadzić do zwiększenia dochodów firmy.

Pamiętaj, że skuteczność większości działań i stosowanych technik oraz narzędzi marketingowych można polepszać, a większości nietrafionych działań można uniknąć.

Mając wystarczającą wiedzę i doświadczenie, można ustalić, jakie metody  digital marketingu, jakie reklamy czy media pozwolą na osiągnięcie zysku przy niemal zerowym ryzyku.

Monitoring strategii marketingowej

można zrealizować poprzez stałe śledzenie skuteczności podejmowanych działań e-marketingowych oraz nieustanne testowanie coraz to nowych rozwiązań w celu poznania tego, które jest najskuteczniejsze w danym biznesie.

Jak już się pewnie domyślasz, najważniejszą kwestią jest dotarcie z przekazem do właściwych osób, czyli Twojej grupy docelowej.

Nawet najbardziej błyskotliwe działania marketingowe okażą się bezcelowe, jeśli nie będą skierowane do właściwej grupy odbiorców. Dlatego też tak ważne jest stałe monitorowanie skutków przeprowadzanych akcji marketingowych. Dzięki temu będziesz od razu mógł reagować na ewentualne niepowodzenia.

Najbardziej popularne narzędzia analityczne:

 1. śledzenie statystyk web, e-commerce:
  • Google Analytics, Adobe Analytics, Zoho Analytics
 2. bardziej zaawansowane popularne CRMy, które mają rozbudowane raportowanie i możliwości integracyjne z innymi systemami. My specjalizujemy się w Zoho CRM, Pipedrive, Hubspot, Salesforce i Agile CRM. Spokojnie i bardzo szybko można stworzyć tam różne tablice ze statystykami i danymi.

Śledzenie rezultatów i testowanie skuteczności strategii marketingu podpowie Ci, które kampanie reklamowe mogą przynieść zysk, a które z góry skazane są na porażkę. Jeżeli sam organizujesz akcje marketingowe, to jesteś w stanie określić stopień zainteresowania ofertą lub odsetek odpowiedzi na maile.

Skuteczność działań promocyjnych zależy od wielu czynników, np. liczebności grupy docelowej.

Szukając przyczyn ewentualnych niepowodzeń, należy eliminować słabości każdego z czynników. Gromadzenie dodatkowych informacji na ich temat pozwoli odkryć prawdziwą przyczynę porażki.

Nieprzypadkowo grupa docelowa znalazła się na pierwszym miejscu. Jest to podstawa wszelkich działań. Na nic zda się błyskotliwa kampania reklamowa, jeśli nie skieruje się jej do właściwej grupy docelowej.

Dysponując taką wiedzą, będziesz mógł bezpiecznie zainwestować pieniądze w działania marketingowe Twojej firmy

Przeciętna skuteczność strategii marketingowej

Każde działanie marketingowe podlega wielu kryteriom oceny i trudno bez głębszej analizy dokonać wartościowej oceny jego skuteczności. Aby móc tego dokonać, potrzebna jest znajomość tzw. przeciętnej skuteczności. Pomocne do jej określenia może być, poza obserwowaniem prowadzonych przez siebie działań, szukanie w prasie specjalistycznej oraz Internecie informacji – najlepiej case’ów z opisanymi podobnymi działaniami. Dzięki temu można porównać się z innymi. Należy pamiętać, że każda kampania reklamowa powinna cechować się wyższą skutecznością oferty niż przeciętnie.

Monitoring wprowadzenia strategii marketingowej polega na wyłapywaniu takich sytuacji i szybkim reagowaniu:

 1. Jeżeli oferta zawsze miała niską skuteczność, wówczas to nie grupa docelowa czy inne czynniki stoją za niepowodzeniem, ale sama jakość oferty. Trzeba zmienić ofertę
 2. Jeśli zaś przeciętna skuteczność danej oferty jest znacznie wyższa od uzyskanego wyniku, można wyciągnąć wniosek, że to nie oferta jest powodem niepowodzenia.
 3. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań warto sprawdzić, jakie są średnie wyniki skuteczności danej akcji. Najlepiej, jeśli posiadasz własne dane z poprzednich akcji. W przypadku, gdy przeprowadzasz daną akcję marketingową po raz pierwszy, powinieneś poszukać przypadków podobnych działań i sprawdzić ich wyniki. Nie traktuj ich jednak jak wyroczni.
 4. Jeżeli kampania reklamowa podnosi skuteczność oferty, a mimo to nadal przynosi straty, oznacza to, że trafiłeś na dobrą grupę docelową, a straty są spowodowane słabością innych czynników.Aby odpowiedzieć na te pytania, należy dysponować wystarczającą ilością danych z poprzednich akcji.
 5. Jeśli z kolei konkretna akcja mailingowa poniosła porażkę, ale skuteczność samej oferty podniosła się, powinieneś zastanowić się, czy:
 • jesteś w stanie  oprawić jakość materiałów użytych w mailingu?
 • stać Cię na utratę tego, co zainwestujesz w kolejną próbę?

Jeśli chociaż na jedno z tych dwóch pytań odpowiedziałeś przecząco, najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie innego i tańszego medium reklamowego.

Na tym polega monitoring wprowadzenia strategii marketingowej. Ciągłe monitorowanie wyników sprzedaży, kampanii, ROI z inwestycji w promocję.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź nasze inne posty

procedura OSS vat UE ecommerce
jak wypromować sklep internetowy
mierniki skuteczności promocji
budowa sklepu internetowego
pomoc online w wyborze produktu
reklama sklepu online
wierzysz w coś, spojrz na ściane
afterbuy
mierniki skuteczności promocji
mierniki skuteczności promocji
mierniki skuteczności promocji
mierniki skuteczności promocji
tematy konsultacji
Jak sobie radzić z trudnym klientem
balanced scorecard
zakladanie firmy analiza swot
mierniki skuteczności promocji
mierniki skuteczności promocji
mierniki skuteczności promocji
mierniki skuteczności promocji
mierniki skuteczności promocji
mierniki skuteczności promocji
piekna pogoda w e-commerce
aukcje jako kanał sprzedaży
Zamykanie sprzedaży ROPO
mierniki skuteczności promocji
porto brasil bikini optymalizacja sklepu
mierniki skuteczności promocji
audyt stronyDigideo