(Last Updated On: 27 kwietnia 2018)

Jednym z elementów optymalizacji sklepu online jest polepszenie procesu zakupu produktu, w tym pomoc online w wyborze produktu, a co z tym się wiąże stworzenie dobrego algorytmu wyboru różnych atrybutów.
Brzmi bardzo matematycznie, ale tak naprawdę każda aplikacja wymaga posiadania takiego algorytmu i logiki działania.

Dlaczego pomoc online w wyborze produktów?

  1. zwiększa konwersję sprzedaży, czyli sprzedaż
  2. zwiększa satyskację klienta i lojalność
  3. producentowi czy sprzedawcy ułatwia zarządzaniem produktem, bo wie jakie cechy są ważne i dominujące, pokazuje jakie są potrzeby klientów i czy te produkty je zaspokajają
  4. i na koniec pomaga zarządzać planami produkcyjnymi i magazynowymi w połączeniu ze sklepem online.

Dobra wiadomość! Standardowe rozwiązania pomocy istnieją już w platformach sklepowych.

Wiele sklepów online posiada proste wbudowane elementy pomagające w konfiguracji produktów zarówno dla klienta online, jak i dla producenta do obsługi sprzedaży i magazynu. Magento czy Opencart mają wiele możliwości dodawania konfiguracji produktów i budowy zaawansowanych wyszukiwarek. Istnieją też gotowe pluginy  jak Advanced Product Options.

Wprowadziliśmy to rozwiązanie na stronę sklepu Portobr.net.

Zaawansowane narzędzia pomocy online – własne lub korzystając z aplikacji innych firm jak IGoDigital

Niestety nie są to tanie narzędzia. Wymyślenie fajnego algortymu i silnika zajmuje trochę czasu. Oczywiście nie powinniśmy zapominać o user interface, czyli o graficznej oprawie i użytecznosci, która ma bardzo duże znaczenie dla klienta. Ceny zaczynają się od 30 tys. USD.

Oto kilka przykładów:

  • Pracując w Nokia po raz pierwszy zetknęłam się z takim konfiguratorem wyboru właściwego telefonu dla siebie ok. 2002 roku. Chyba wszyscy pamiętają to narzędzie. Taka pomoc online była świetnym rozwiązaniem.

Naprawdę ułatwiało to wybór telefonu, gdy na rynku było ponad 100 modeli, niewiele różniących się od siebie. Obecnie www.nokiausa.com posiada takie narzędzie do wyboru produktów:

  • W przypadku Procter&Gamble takie narzędzia wyboru właściwego produktu znajdują się na stronach kremów kosmetycznych jak Olay czy SKII. Byłam managerem projektu wprowadzania tego rozwiązania w 2011 roku na kilku lokalnych stronach Olay.

Przy setkach produktów dedykowanych dla wielu klientów o różnych cechach takie narzędzia pomocy online umożliwiają dobry wybór produktu jak również satysfakcję klientki z wyboru. I o to właśnie chodzi, żeby klient powrócił i znowu dokonał zakupu.

  • Trueandco, producent kobiecej bielizny osobistej wprowadził podobne rozwiązanie w swoim sklepie online, ułatwiające wybór bielizny, wzoru, kroju, stylu i na sam koniec rozmiaru. Wyniki są zapisywane i wysyłane na maila, a oferta sklepu jest już gotowa na sam koniec quizu, w bardzo przejrzystej i delikatnej formie. Naprawdę fajne narzędzie.

przed:

po:

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *